Komunalno društvo Vodovod i kanalizacija d.o.o. Rijeka je jedan od najvećih distributera pitke vode u Republici Hrvatskoj. Opskrbljuje oko 200 000 stanovnika, a godišnja isporuka vode je veća od 14 150 000 m3. Duljina javne vodoopskrbne mreže broji više od 1 000 km, sa preko 45 000 mjernih mjesta. Da bi jedan ovako veliki sustav funkcionirao potrebno je pomno planiranje svih faktora koji utječu na kvalitetno održavanje i rukovođenje mrežom u čemu je KD „Vodovod i kanalizacija“ na koncu itekako uspio.
Uspostavivši suradnju s KD „Vodovod i kanalizacija“ Rijeka, IKOM d.d. je pokušao adresirati sve situacije i probleme koji su partnera onemogućavali u ostvarivanju potencijalnih željenih rezultata.
Ciljevi:
Nakon opserviranja situacije skupa s tehničkim osobljem partnera postavljeno je nekoliko ključnih ciljeva:
- Smanjenje operativnih troškova upravljanja vodnim resursima kroz efikasnije praćenje i održavanje infrastrukture
- Poboljšanje mjerne infrastrukture na razini cijele mreže
- Poboljšanje točnosti mjerenja potrošnje vode kroz implementaciju modernih mjernih tehnologija.
- Implementacija automatizama u mjerenju i prijenosu podataka
- Omogućavanje brzog identificiranja i rješavanja problema u vodoopskrbnoj mreži
Rješenja:
IKOM je pristupio projektu s ciljem adresiranja ključnih izazova s kojima se naručitelj suočavao, i to kroz implementaciju najpreciznijih vodomjera, mjernih tehnologija i sustava očitavanja.
1. Precizni i pouzdani vodomjeri
- Početna točka svakog mjernog sustava je optimalno pouzdano brojilo. U ovom slučaju naglasak je stavljen na digitalne volumetrijske vodomjere V200H koje krasi iznimna dinamička osjetljivost do R=400, te izuzetno niski startni protoci od 1 l/h što znači da će svaka kap biti izmjerena. Što se tiče vodomjera velikih profila, naglasak je na kombinirane C4000 vodomjere nenadmašne preciznosti opremljene radijskim modulima.
2. Komunikacijska Infrastruktura:
- Svi ugrađeni radijski vodomjeri u sustavu odašilju signal na wM-Bus 868 MHz protokolu. Zamisao da se svi vodomjeri u sustavu, neovisno bili radijski ili mehanički očitavaju kroz jedan sustav pokazala se kao izuzetno svrsishodna.
- Predložena je integracija s naplatnim sustavom naručitelja kako bi se postigli automatizmi a cijeli proces bio još brži i efikasniji.
3. Edukacija
- Kako bi se osigurala uspješna implementacija i optimalno korištenje novog mjernog sustava, tehničkom osoblju partnera potrebno je pružiti sveobuhvatnu edukaciju za korištenje nove tehnologije i sustava mjerenja.
Implementacija:
Implementacija projekta odvijala se uz odličan angažman tehničkog osoblja partnera te je obuhvaćena u sljedećim fazama:
Faza 1 – Instalacija naprednih vodomjera
- Izvršena je procjena postojeće infrastrukture sa zaključkom da će se IKOM radijski vodomjeri ugrađivati po zonama kako bi se olakšao cijeli proces, ali i u svrhu potencijalne impletentacije fiksnih mreža očitavanja u budućnosti
Faza 2 – Implementacija uređaja s aplikacijom za očitavanje Walk by / Drive by metodom:
- Svakom očitavaču je dodijeljen dlanovnik, robusni uređaj na Android platformi opremljen IKOM Reader aplikacijom, te wM-Bus Receiver s kojim je uparen Bluetooth vezom.
- IKOM Reader aplikacija omogućuje unos vrijednosti potrošnje s mehaničkih vodomjera uz automatsko očitanje telegrama s potrošnjom i alarmima sa radijskih vodomjera u istoj ruti.
- Očitavači na terenu mogu slikati mjerno mjesto, markirati GPS lokaciju mjernog mjesta, te unijeti sva zapažanja s terena kroz komentare.
Faza 3 - Uvođenje Softverske Platforme:
- Implementirana je serverska baza podataka IKOM Meter Data Manager za administraciju i upravljanje mjernim mjestima i očitanim podacima.
- Baza je automatski sinkronizirana s IKOM Reader aplikacijom te su očitani podaci, alarmi, fotografije, komentari i ostalo odmah dostupni administratoru na uvid.
- Unutar platforme je moguće vidjeti sve očitane povijesne podatke o mjernom mjestu od dana dodavanja, kontrolirati i podešavati alarme mjerila, pregledati grafove potrošnje, izvještaje i fotografije mjernog mjesta, te ih izvesti u željenom obliku.
- Kreiraju se rute očitavanja prema mnogobrojnim filterima i potrebama klijenta.
Faza 4 – Integracija IKOM MDM sa ERP sustavom
- Kako bi se postigli što bolji automatizmi, smanjilo vrijeme pripreme i unosa očitanja, kao i faktora ljudske pogreške, u suradnji s providerom ERP sustava partnera napravljena je sinkronizacija dvaju baza. Očitani podaci se automatizmima prenose u naplatni sustav za fakturiranje
Faza 5 - Edukacija
- Provedena je edukacija tehničkog osoblja za korištenje novog sustava očitavanja, uključujući kako analizirati očitane podatke, kreirati automatizme očitavanja i pripreme mjernih mjesta.
Rezultati:
Implementacija ovih rješenja donijela je značajne benefite za KD „Vodovod i kanalizacija“ Rijeka, uključujući:
- Smanjeni su operativni troškovi kroz efikasno održavanje i upravljanje mrežom, mjernom infrastrukturom i sustavom očitavanja.
- Uvid u sve povijesne podatke očitavanja pružio je administratorima bržu mogućnost detekcije anomalija i problema, smanjivši dragocjeno vrijeme reakcije i posljedice.
- Automatizmi pri očitavanju su doprinijeli puno manjem vremenu očitavanja pojedine zone.
- Poboljšanje točnosti mjerenja - Implementacija preciznih vodomjera i unificiranog sustava očitavanja rezultirala je ogromnim porastom vrijednosti fakturiranih računa na veliko zadovoljstvo partnera.
- Povećanje zadovoljstva djelatnika – Tehničko osoblje partnera je lakoćom usvojilo novi sustav očitavanja koji im je uveliko olakšao obavljanje svakodnevnih zadataka.
- Povećanje zadovoljstva korisnika – Ispostava računa temeljenih na stvarnoj očitanoj vrijednosti umjesto na procjeni doprinijela je povećanju zadovoljstva krajnjih korisnika.